Якими були перші готелі Львова: романтична історія готелю "Швейцарський"

Львів - туристичне місто, яке щодня зустрічає безліч гостей. У наш час тут досить добре розвивається готельний бізнес. Пропонуємо дізнатися з чого все почалося. Зокрема, коли з'явилися та якими були перші готелі у Львові. 

Тривалий час такого поняття як "готель" не було, спочатку існували заїжджі двори, які приймали мандрівників. Перший готель у Львові розпочав роботу у 1785 році. Так вже минуло понад 230 років, як у місті започаткували готельну діяльність. Далі розповідаємо детальніше про одні з перших міських готелів. 

Романтична історія кохання і створення готелю "Швейцарський" у Львові

Романтична історія кохання і створення готелю "Швейцарський" у Львові

вулиця Князя Романа, буд. 20

Готель «Швейцарський» (Hotel Szwajcarski) вперше згадується у пресі в 1894 р. уже тоді він розташовувався за сучасною адресою. Існує легенда про те, як один багатий швейцарець, який працював банкіром не зміг на батьківщині знайти своє кохання. Тільки у нашому місті фортуна посміхнулася йому і він знайшов свою половинку. Після одруження подружжя відкрило на сучасні вулиці Князя Романа міні-готель, який назвали “Швейцарським”. Швейцарець-банкір придумав концепцію готелю: швейцарський сервіс і галицька гостинність — єдине ціле. Подружжя готельєрів неабияк любило вино, вони їздили по винних регіонах Франції та Італії у пошуках найякіснішого напою. Згодом відкрили у готелі власний винний погріб. У погребі проводили винні дегустації, де завжди був аншлаг. Пригощали сирами з ферм Львівської області. Також у 1905-1928 року у приміщенні готелю розташовувалася крамниця антикваріату Семюеля Бодека. В путівниках Львова станом на 1935 рік згадується, що за вказаною адресою діяв готель Саскі / Saski. Це свідчить що готель тимчасово перейменовувався). За Ігорем Мельником готель мав назву «Саксонський». У 2006 р. будинок, де зараз міститься готель було відреставровано. Оновлений готель “Швейцарський” відчинив свої двері 25 червня 2007 року. У сучасному винному погребі готелю зберігається раритетна австрійська цегла та ще кілька експонатів тієї епохи. У винній колекції погребу — іспанське сухе вино Масето з 2001 року, пляшка якого коштує 60 тисяч гривень. В готелі знаходиться міні музейна експозиція, де можна побачити меню ресторану готелю з цінами, написане від руки. Також є старовинні фото гостей готелю та інші раритетні предмети, серед яких свічники, ключ від номера і навіть засушена троянда.

Подивитись на карті
"Під римським цезарем" - перший готель у Львові

"Під римським цезарем" - перший готель у Львові

Перший готель у Львові з'явився 1785 році на сучасному проспекті Свободи. Це була триповерхова будівля готелю "Під римським цезарем". Щоб спорудити його, використали цеглу розібраного шпиталю Святого Духа на теперішній площі Івана Підкови.  Після смерті власника готелю Йогана Прешеля будівлю зайняли військові та звели навколо будинку кам'яну стіну. У 1840 році підприємець Фелікс Лянг вирішив повернути цій споруді початкове призначення. Тоді й провели реконструкцію і перейменували на готель "Англійський". У 1875 році там функціонував і ресторан. Готель проіснував орієнтовно до 1889 року, далі цю будівлю знесли. Наразі на її місці можна побачити Музей етнографії.

Від готелю "Під Трьома Гаками" до сучасного "Жорж"

Від готелю "Під Трьома Гаками" до сучасного "Жорж"

Станом на 1793 рік у Львові, окрім готелю "Під римським цезарем" працював щонайменше ще один заїжджий двір - "Під Трьома Гаками". У 1812 році на цьому місці побудували нову споруду - готель "Російський", із часом його перейменували на готель "Жорж Гоффман". Це зробили на честь власника. Згодом назву спростили і готель отримав назву просто "Жорж". Будівля розташована на сучасній площі Міцкевича. Із 1864 року на першому поверсі були крамниці. Орієнтовно через 10 років провели перепланування цього поверху із-за будівництва єдиного центрального входу.  У 1874 році до готелю добудували двоповерховий флігель із фасадом, а згодом ще два флігелі. У результаті готель став великою замкнутою спорудою із внутрішнім двором. У ті часи у готелі діяв ресторан, книгарня. У 1901 році звели нову будівлю готелю "Жорж". Із часом надбудували третій і четвертий поверхи над частиною будівлі, ще пізніше - п'ятий поверх. У 1940 роках готель одержав назву "Львів", ще через п'ять років перейменували на "Інтурист". У 1995 році  повернули історичну назву готелю - "Жорж", яка існує і до сьогодні.

Готель "Європейський" та Готель "Ланга"

Готель "Європейський" та Готель "Ланга"

У 1858 році у місті був також готель "Європейський" на сучасній площі Міцкевича. У той час там діяв ресторан. У 1935 році було зроблено перепланування, укріпили фундаменти, надбудували 5-й поверх, фасад обшили плитами зі штучного каменю. У період радянської окупації перейменували на готель "Україна".  Окрім того, у той період діяв і готель "Ланга" на сучасному проспекті Свободи. У 1893 році його перейменували на готель "Вікторія". До нашого часу споруда не збереглася, її знесли.

Про існування готелю "Краківський"

Про існування готелю "Краківський"

У 1859 році у Львові на сучасній площі Свободи був розташований триповерховий готель "Краківський". У ньому діяв ресторан, був заїзд для фур та екіпажів. Однак до 1911 року будівлю розібрали разом з суміжним будинком Генерального військового командування Галичини. Тоді на місці цих двох триповерхових кам'яниць звели новий готель "Краківський" який на той час вважали найбільш елегантним у місті. До нашого часу готель не зберігся. Наразі там розташований апеляційний суд Львівської області.

Історія готелю "Під чорним орлом"

Історія готелю "Під чорним орлом"

Із 1868 року функціонував ще один готель - "Під чорним орлом" на сучасному проспекті Свободи. Через 30 років його перейменували на готель "Брістоль". У той час готель обладнали електрикою, ліфтом, а також діяв ресторан. У 1939 році готель та ресторан у ньому тимчасово припинили роботу. За часів радянської окупації готель з рестораном відновив свою роботу під назвою готель "Першотравневий".

Готель "Імперіал" на Січових Стрільців

Готель "Імперіал" на Січових Стрільців

У 1892 році у газетах вперше згадувалося про ще один готель у місті - "Імперіал", який розміщувався на сучасній вул. Січових Стрільців, 3. Станом на 1911 рік готель забезпечили електричним освітленням, ваннами, ліфтом. Проводили концерти, функціонував ресторан. Цей готель діяв орієнтовно до 1935 року.

"Гранд-готель" та "Швейцарський" - одні із найстаріших, які діють і зараз

"Гранд-готель" та "Швейцарський" - одні із найстаріших, які діють і зараз

Ще один із найстаріших готелів Львова - "Гранд-готель". Його відкрили у 1893 році на сучасній площі Свободи. Збудували на місці будинку, де раніше була цукерня. На першому поверсі готелю були крамниці, а на верхніх поверхах розташовувалися готельні номери і ресторан. Разом з пасажем Гаусмана (тепер проїзд Крива Липа) "Гранд-готель" складав єдиний комплекс.  Готель мав електричне освітлення і за рівнем комфорту вважався одним з найкращих у місті.  Він таким залишається і до сьогодні, адже вважається одним із комфортабельних готелів. Реконструювали будівлю готелю не один раз. Останнє відкриття готелю після оновлення відбулося у 2018 році, під час нього була присутня Періс Хілтон.  У 1894 році з'явилися також згадки про готель "Швейцарський" у Львові, який розташований на сучасній вулиці Князя Романа. Відомо, що впродовж існування готель тимчасово перейменовували, однак у наш час там розташований та функціонує готель із першою назвою.  Варто зазначити, що спочатку у Львові готелі з'являлися досить поступово та переважно у центральній частині міста. Наразі ж налічується їх безліч, також велика кількість хостелів, подобових апартаментів. До нашого часу збереглося і декілька одних із найстаріших готелів Львова. Йдеться про "Гранд-готель", "Швейцарський" та "Жорж".